Magyarország
0:3 | ||
(0:2) |
Oroszország
Időpont: | 2017.06.05. | Helyszín: | Budapest, Groupama Aréna |
Vezette: | Dingert Christian (Németország) | Nézőszám: | 12000 |
Gulácsi Péter
Bese Barnabás
Lang Ádám
Kádár Tamás
Hangya Szilveszter
Márkvárt Dávid
Nagy Ádám
Dzsudzsák Balázs
Kalmár Zsolt
Stieber Zoltán
Eppel Márton
Akinfeev Igor
Vasin Viktor
Kudryashov Fyodor
Dzhikiya Georgi
Zhirkov Yuri
Samedov Aleksandr
Zobnin Roman
Glushakov Denis
Golovin Aleksandr
Smolov Fyodor
Bukharov Aleksandr
Szövetségi kapitány: Storck Bernd
Góllövők: Smolov Fyodor/20 , Eppel Márton /40 , Poloz Dmitry/89
Cserék: Zobnin Roman -> Yerokhin Aleksandr /34 , Kádár Tamás -> Vinícius Paulo /46 , Hangya Szilveszter -> Kleisz Márk /46 , Kalmár Zsolt -> Sallai Roland /46 , Bukharov Aleksandr -> Poloz Dmitry /63 , Dzsudzsák Balázs -> Kleinheisler László /70 , Eppel Márton -> Balogh Norbert /70 , Stieber Zoltán -> Gyurcsó Ádám /75 , Samedov Aleksandr -> Smolnikov Igor /76 , Dzhikiya Georgi -> Shishkin Roman /80 , Smolov Fyodor -> Miranchuk Aleksei /84 , Zhirkov Yuri -> Tarasov Dmitri /88
Kiállítások: nem volt kiállítás Kommentár:
Magyar-orosz találkozók. 6 alkalom, 3 nálunk és 3 idegenben. Az első két alkalom, még 1912-ben volt Oroszországban és 0-12, illetve 0-9 eredménnyel zártunk. Azután hosszú-hosszú ideig a Szovjetunióval vívott összecsapások vették át a szerepet. Majd 1993-ban újra Oroszországgal néztünk szembe a pályán és rögtön VB selejtezőn. ...és bizony nem a régiek voltak az erőviszonyok 3-0-ás és 3-1-es vereség. 2010-ben döntetlen, majd 2014-ben 2-1-es vereség. Mind a kettő barátságos találkozó, mint ahogy a jelenlegi is.
A mérkőzés előtt csapatunk a FIFA ranglista 33. helyén állt (a legutóbbi összegzés óta két helyet hátra csúsztunk), míg ellenfelünk a 63. volt. (Következő ellenfelünk, Andorra a 186.)
A kapitány elmondása szerint azért is jó felkészülési mérkőzés ez, mert a néhány nap múlva sorra kerülő Világbajnoki selejtező ellenfelünk, Andorra, is hasonló felfogásban játszik, mint az oroszok. Bár talán ennek a "felkészülési koncepciónak" ellentmondani látszik, hogy sok fiatal kerül a keretbe, de végül is valahol lehetőséget kell nekik is adni, hogy válogatott mérkőzésen is kipróbálhassák magukat. A kapitány bízik abban, hogy ezek a fiatalok, akik vagy újoncok vagy csak kevés szerepet kaptak eddig a válogatottban, élnek a lehetőséggel és bizonyítanak. Csapatunkban Szalai és Elek sérülés miatt nem léphetett pályára.
Az a kérdés azért önkéntelenül is felmerül, hogy mennyire jó egy meglehetősen erős ellenfél ellen kísérletezgetni olyanokkal, akiknek még nincs vagy nagyon kevés a nemzetközi rutinjuk? Meglátjuk...
Erős ellenfél? Nos igen, bár a FIFA ranglista helyezés talán mást sugall, de ne felejtsük el, hogy nincs két éve amikor még ugyanezen ranglista 21. helyén álltak és a hátrakerülést inkább a nagyon kevés nemzetközi mérkőzésnek "köszönheti". Az is igaz viszont, hogy alaposan megváltozott a csapat. Alig akad olyan játékos, aki évek óta tagja a válogatottnak.
Az érkező orosz csapat is felkészülési mérkőzésnek tekinti az összecsapást, rájuk a Konföderációs Kupa vár. Náluk is van néhány hiányzó, de a keret így is meglehetősen erős.
A találkozó kezdetén mi ragadtuk magunkhoz a kezdeményezést. Már az első percben egy szabadrúgás után Dzsudzsák kapura vágta a labdát. Azután a következő percben egy újabb szabadrúgása szállt el a kapufa mellett. Az ötödik percben, egy hiba után viszont Langnak kell mentenie a vendégek elől. De egy perc múlva már Dzsudzsák indult meg a kapu felé Bese átadásával, de nem jutott a 16-oson belülre. A továbbiakban is hasonlóan folyik a játék. Mezőnyfölényben játszunk, de a vendégek láthatóan nem erőltetik meg magukat. Valódi veszélyben nem forog a kapujuk és úgy látszik, hogy nagyon türelmesek és higgadtak az orosz játékosok. Időnként azért meg-meg indulnak, de ők sem veszélyeztetik a kaput.
A tizennegyedik percben Stieber távoli lövését semlegesítette könnyedén az orosz kapus. ...és a tizenhetedik perc meghozta az első igazi vendégakciót is. Golovin a felezőről indult és végül húsz méterről leadott lövése ment el a kapu mellett. Azután egy újabb támadás és megint egy újabb. Ismét a felezőről indult az akció, sőt, ha az első labdaérintést vesszük alapul, akkor az orosz tizenhatosról. Smolov cselezte ki Kádárt majd Mákvártot és végül 15 méterről a jobb alsóba helyezett. (0-1)
Nagyon könnyen született a gól. Igazából olyan volt, mintha a vendégek játékosa minden megerőltetés nélkül hatolna át a mieinken. Könnyedén, lendületesen futott és ügyesen csapott be mindenkit. ...csak néztük... mi is és a pályán is...
A huszonkilencedik percben ismét Stieber elégelte meg a játszadozást. huszonnégy méterről próbálkozott, de a labda a léc fölött hagyta el a pályát. Most több támadást is vezetünk. A harmincegyedik percben a tizenhatoson belülről, Kalmártól kapja vissza a labdát az éppen érkező Dzsudzsák, amit laposan kapura is küld, de a kapufa külső éle mellé talál. Tíz perccel a félidő vége előtt az orosz csapat veszi át a kezdeményezést. A negyvenedik percben Samedov jobbról rúg szögletet, Bukharov tovább csúsztat a kapu felé, ahol a négy befutó vendégjátékos és az öt magyar védő között, az ötösön álló Eppel fejére érkezik a labda. Ő a kapufa mellett az alapvonalon túlra akarja fejelni, de védhetetlenül helyezi Gulácsi lábai között a hálóba. (0-2)
Eppel, a bajnokság gólkirálya, a bajnok Honvéd játékosa tehát első válogatottságán is gólt szerzett... ezúttal azonban ennek nem tudott örülni (és mi sem).
A szünetben a kapitány pályára küldött még néhány fiatalt. Ha már 2-0...
A második félidő elején az orosz csapat láthatóan méginkább átengedi a területet a mieinknek. Nagyon határozottan védekeznek és nyílvánvalóan nem kockáztatnak, az eddig bevált kontrákban bíznak vagy legalább az eredmény megtartásában.
Mi próbálkozunk, de veszélyes helyzetre nem futja. Azután a hatvanhetedik percben végül sikerült eljutnunk a tizenhatosig. Dzsudzsák jobb oldalon tört előre, majd beadott Sallainak középre, aki bombalövést küldött kapura, de sajnos fölé ment. A következő valódi helyzetre a hetvennyolcadik percig kellett várni. Kleinheisler szöktette Baloghot, aki már a tizenhatoson belül járt. Az átadás hosszúra sikeredett, de játékosunk becsúszva megelőzte a kimozduló kapust és eltolta mellette a labdát. Dzhikhiya azonban visszaért és a gólvonal előtt kivágta a játékszert. ...és a nyolcvankilencedik percben kialakult a végeredmény. Baloldalon a felezővonalnál végeztek el bedobást a vendégek. A labda a térfél feléig szált, ahol az orosz játékos ügyesen maga elé engedte és a teljesen üres területen megindult a kapunk felé. Senki nem zavarta. Védőink középre próbáltak helyezkedni, miközben az orosz már a tizenhatoson belülre ért és még mindig sehol egy védő... Még néhány lépés kellett amikor odaért egy magyar játékos. Ekkor három védőnk között hátra passzolta a labdát, a tizenhatos közepénél érkező Poloznak, aki levette és könnyedén helyezte első válogatott gólját a kapunkba. (0-3)
Egésze iskolás gól. A támadót teljesen szabadon hagyták. Poloz mellett, körülötte sem volt senki és megjegyzendő, hogy a baloldalán, szintén a tizenhatoson belül még volt egy orosz játékos, szintén magányosan. Ha jól megnézzük, akkor látható volt, hogy az orosz csapat teljes jobb oldalát üresen hagytuk.
Mit is mondhatnánk...? A három legutóbbi mérkőzés: Svédország, Portugália, Oroszország. Nyolc gólt kaptunk és egyetlen egyet sem rúgtunk. Nehéz ellenfelek? A háromból kettő barátságos felkészülési találkozó volt. Talán jobban kellene ellenfelet választani. nem baj az, ha tétmérkőzés előtt szerez egy kis sikerélményt, gyűjt egy kis önbizalmat a csapat és talán a fiataloknak is jobb az olyan "tűzkeresztség" ahol legalább esélyük van...
Következik néhány nap múlva Andorra!