Magyarország
1:2 | ||
(1:0) |
Finnország
Időpont: | 2014.03.05. | Helyszín: | Győr, ETO Park |
Vezette: | Alexander Harkam (osztrák) | Nézőszám: | 14000 |
Bogdán Ádám
Vanczák Vilmos
Lipták Zoltán
Juhász Roland
Leandro de Almeida
Varga József
Lovrencsics Gergő
Sándor György
Koman, Vladimir
Dzsudzsák Balázs
Rudolf Gergely
Niki Mäenpää
Kari Arkivuo
Juhani Ojala
Niklas Moisander
Sebastian Sorsa
Toni Kolehmainen
Tim Sparv
Përparim Hetemaj
Riku Riski
Roman Eremenko
Teemu Pukki
Szövetségi kapitány: Pintér Attila
Góllövők: Rudolf Gergely /13 , Joel Pohjanpalo/74 , Roman Eremenko/85
Cserék: Lovrencsics Gergő -> Gyurcsó Ádám /53 , Sándor György -> Elek Ákos /55 , Lipták Zoltán -> Kádár Tamás /56 , Koman, Vladimir -> Futács Márkó /64 , Riku Riski -> Joel Pohjanpalo /64 , Toni Kolehmainen -> Alexander Ring /70 , Rudolf Gergely -> Nikolics Nemanja /83 , Teemu Pukki -> Berat Sadik /87 , Sebastian Sorsa -> Joona Toivio /87 , Varga József -> Szakály Péter /88 , Roman Eremenko -> Sakari Mattila /94
Kiállítások: nem volt kiállítás Kommentár:
Az év első mérkőzése, új szövetségi kapitánnyal.
A világbajnoki selejtező sikertelensége, a Hollandia ellen elszenvedett történelmi vereség (nyolc kapott és egy rúgott gól) azt eredményezte, hogy Egervári Sándor lemondott és helyette egyetlen találkozó idejére Csábi Józsefet bízták meg a csapat irányításával.
Végül megszületett a döntés és ennek az évnek már új kapitánnyal vághattunk neki. 2013. december 19-én az MLSZ a Győri ETO vezetőjét, a válogatottban is húsz alkalommal pályára lépett, Pintér Attilát nevezte ki szövetségi kapitánynak. A szakember úgy vágott neki a feladatnak, hogy az összeszokott csapat kialakítására helyezte a hangsúlyt. Ennek jegyében a legfontosabbnak az úgynevezett összetartásokat, a csapattagok összeszoktatását helyezte előtérbe. Ahogy elmondta: a következő tétmérkőzések előtt sorra kerülő találkozók mind a felkészülést szolgálják, hogy a játékosok megszokják egymást, a hibák láthatóvá és így kiküszöbölhetőkké váljanak és kialakuljon egy olyan csapat alapja, amelyre éveken át építeni lehet. Ez a találkozó első a felkészülési sorban.
Az összeállítást megnézve, látható, hogy nagyon sok, a korábbi években biztos pontnak számító játékos hiányzik, nem csak a pályára lépő csapatól, de a keretből is. Például hiányzik Szalai Ádám, aki a legrangosabban jegyzett magyar játékos jelenleg. (Ennek oka talán Szalai szavaiban keresendő, amiket a Hollandiától elszenvedett vereség után mondott a magyar labdarúgásról, benne a magyar edzőkről is, mely szavakra Pintér meglehetősen keményen reagált.)
A kapitány "küzdő" csapatot ígért.
Ellenfelünk az a Finnország, akivel egy csoportban vagyunk a 2016-os eb selejtezőkön.
F-csoport: Görögország, Magyarország, Románia, Finnország, Észak-Írország, Feröer
Mérkőzések:
2014.
szeptember 7.: Magyarország – Észak-Írország
október 11.: Románia – Magyarország
október 14.: Feröer – Magyarország
november 14.: Magyarország – Finnország
2015.
március 29.: Magyarország – Görögország
június 13.: Finnország – Magyarország
szeptember 4.: Magyarország – Románia
szeptember 7.: Észak-Írország – Magyarország
október 8.: Magyarország – Feröer
október 11.: Görögország – Magyarország
A finnek gyakorlatilag a legjobb összeállításukkal érkeztek.
Korábban 13 alkalommal találkozott a két csapat. Egyetlen egyszer, 1978-ban, Finnországban szenvedtünk vereséget, míg kilenc alkalommal mi nyertünk. A fennmaradó három döntetlen között található a legutóbbi 2011-es, hazai összecsapásunk is, ami gól nélkül ért véget.
A FIFA ranglistáján Magyarország 44., míg Finnország 65. helyen áll.
A mérkőzés kezdete előtt egy perces néma megemlékezés volt a napokban elhunyt két válogatott labdarúgó, Novák Dezső (Ferencváros) és Fekete László (Újpest) emlékére. Utóbbi maga is játszott a finnek ellen, még 1979-ben eb selejtezőn, amikor is itthon 3-1-re nyertünk és a háromból kétszer Fekete talált be a hálóba.
A mérkőzés a vb hivatalos labdájával, a Brazucával, játsszák. Ennyi nekünk is jutott a vb-ből...
Lendületesen kezdtünk. Már az első percekben két kapura lövésünk is volt. Előbb Rudolf, majd Koman lőtt mellé, nem is olyan kevéssel. Ez első meglepetés után magukhoz tértek a vendégek és ők is próbálkoznak. Mind a két csapat sok hibával játszik, de talán a finnek többet birtokolják a labdát.
A tizenharmadik percben Leandro félpályáról küldi előre a labdát. Ojala aláfut, Rudolf fejjel (az igazsághoz tartozik, hogy jobb alkarral is) maga elé veszi a 16-os előtt és tizennyolc méterről a bal alsót veszi célba. A kapus még megfoghatná, de csak beleér és így beütni a labdát a hálóba.(1-0)
A tizenhatodik percben nagy finn lehetőség marad ki. Pukki jobbról emelt Eremenkohoz, aki előbb az ötös előtt álló Vanczákot, majd a befutó Vargát találja el. A magyar csapat nem éppen a megígért "küzdő" oldalát mutatja. Visszahúzódtunk a saját térfelünkre, a labda többnyire a vendégeknél van, de szerencsére nem sokat tudnak kezdeni vele. Azért így is ők próbálkoznak többet. A harmincnyolcadik percben végre mi is vezettünk egy akciót és még lövésre is futotta. Rudolf próbálkozása az oldalhálót találta el, de így is messze ez volt a legveszélyesebb megmozdulásunk a gól óta. A félidő végére még két veszélyesebb finn támadás jutott, ám egyik esetben sem került a kapunk közelébe a labda.
A második félidő kezdetét jelző sípszó még el sem halt a stadionban, amikor már veszélyes támadás jut el a kapunkig. Pukki a bal oldalon ugratja ki Eremenkot, akinek a beadását a becsúszó Leandronak sikerül mentenie. (Leandro hat éve volt utoljára a válogatottban.) Az első perceket nagyon megnyomták a vendégek, ám ha lassan is, de mi is felébredtünk. Egy-két szép támadás után az ötvenegyedik percben növelhettük volna az előnyünket. Dzsudzsák Leandrot indítja a bal szélen, aki pontosan ad középre, az ötös felé érkező Komanhoz. Azonban a hét méterről a kapu bal sarka felé küldött labda a kapufától több mint egy méternyire hagyja el a játékteret. A kapu gyakorlatilag üres volt.
Szinte eltűnünk a pályán, legfeltünőbbek akkor vagyunk, amikor cserélünk. Többnyire a kék-fehérek irányítják a játékot, de veszélyt nem jelentenek a kapura. A hatvanötödik percben majdnem volt egy helyzetünk. A szép beadást azonban Futács éppen nem érte el. Egy perc múlva a finnek majdnem egyenlítenek. Eremenko az ötös sarkához emel, de az érkező Pohjanpalo nem találja el a labdát. A hatvanhetedik percben végre igazi helyzetet alakít ki válogatottunk. A vendégek veszélyeztettek a kapunknál, de a megszerzett labdával ellentámadást indítottunk, amely végén Dzsudzsák lövése remekül szállt kapura. Végül azonban az egyik védőről szögletre pattant a labda.
A hetvennegyedik percben azután bekövetkezett az, ami már a vezető gólunk óta érett. Egyenlített a finn csapat. Eremenko Arkivuohoz passzol, aki beemeli középre, ahol a védelmünk lemarad a labdáról, amit a becsúszó Pukki kotor odébb és a gyorsan reagáló Pohjanpalo ezúttal nem hibázik, hanem kilövi a jobb alsót. (1-1)
Csapatunk megpróbál nagyobb sebességre kapcsolni, de a vendégcsapat sem adja fel a próbálkozásokat. Az egyik ilyennel a nyolcvannegyedik percben bejutnak a tizenhatosunkra és védelmi hiba után Juhász Hetemaj bokájába rúg. 11-es! Eremenko a jobb alsóba vágja a büntetőt. (1-2)
A válogatottnak csak a kilencvenedik perc végére sikerült felpörögnie és a hosszabbítás négy percében talán több helyzetünk volt, mint az egész találkozón. Előbb Dzsudzsák lövését hárították a védők, majd Futács ollózása került a háló tetejére és Szakály lövésénél sem sok hiányzott.
A mérkőzés végén a közönség hangos kiabálással és füttyel ad hangot elégedetlenségének. A kapitány szerint jó mérkőzést játszottunk, bár voltak holtpontjaink és jobban kellene élni a lehetőségeinkkel.
Most még kár lenne bármit is mondani az új kapitányról, az új csapatról, hiszen ez volt az első találkozó, ahol megmérhették magukat. Kár, hogy most könnyűnek találtattak. Tanulsága van bőven a mérkőzésnek. A kérdés az, hogy a továbbiakban sikerül-e kijavítani a hibákat, megerősíteni a gyenge pontokat, begyakorolni amit kel, stb....
Van min dolgozni, hiszen ezen a találkozón a magyar csapatot az egy gólon és az utolsó néhány percen kívül, szinte nem lehetett észrevenni a pályán.