Magyarország
0:0 | ||
(0:0) |
Románia
Időpont: | 2015.09.04. | Helyszín: | Budapest, Groupama Aréna |
Vezette: | Brych Felix (Németország) | Nézőszám: | 22000 |
Király Gábor
Fiola Attila
Juhász Roland
Kádár Tamás
Leandro de Almeida
Stieber Zoltán
Elek Ákos
Tőzsér Dániel
Dzsudzsák Balázs
Szalai Ádám
Nikolics Nemanja
Tătărușanu Ciprian
Papp Paul
Grigore Dragoș
Chiricheș Vlad
Raț Răzvan
Popa Adrian
Prepeliță Andrei
Hoban Ovidiu
Sânmărtean Lucian
Torje Gabriel
Keșerü Claudiu
Szövetségi kapitány: Storck Bernd
Góllövők:
Cserék: Juhász Roland -> Guzmics Richárd /25 , Popa Adrian -> Chipciu Alexandru /69 , Nikolics Nemanja -> Németh Krisztián /70 , Sânmărtean Lucian -> Budescu Constantin /78 , Stieber Zoltán -> Priskin Tamás /88 , Torje Gabriel -> Maxim Alexandru /90
Kiállítások: nem volt kiállítás Kommentár:
Magyar-román....
Aki labdarúgó szurkoló, annak nem is kell mást mondani, hogy felidéződjenek benne az ilyen összecsapásokat övező feszültségek, az a felfokozott hangulat és győzni akarás, ami beleivódott minden stadionlátogató és bárhol másutt a válogatottért szorító szívébe, lelkébe és torkába.
Mutatta ezt az érdeklődők száma. Állítólag, mintegy 120.000 akartak jegyet vásárolni. Ez már valami!
Eddig huszonnégy alkalommal csapott össze a két válogatott. Először 1963-ban Romániában, ahonnan győzelemmel tértünk haza (1-2). Az ezután következő tizenöt mérkőzés egyikén sem nyert a román válogatott. Az első tizenhat találkozó mérlege: tizenegy győzelem és öt döntetlen. A győzelmek között olyanok vannak, mint az 1945-ös 7-2, az 1948-as 9-0 (mindkettő hazai pályán, és két 5-1-es diadal, az egyik 1948-ban Romániában, a másik 1954-ben itthon.
Azután elkövetkezett a fordulat. 1999 Románia: hatvanhárom év után a román válogatottnak sikerült legyőznie nemzeti tizenegyünket, mégpedig 2-0-ra. ...és ez egy Európa-bajnoki selejtező mérkőzés volt. A további négy találkozó szintén verség: 2001-ben 2-0 itthon és idegenben, 2004-ben 3-0, 2009-ben 1-0 mind a kettő hazai pályán. 2013-ban végre egy döntetlen itthon 2-2, majd 3-o Romániában.
A legutolsó találkozásunkkor (már ebben a selejtező csoportban) Romániában 1-1-et értünk el (890. mérkőzés).
1981 óta nem tudtunk győzni!
A legutóbbi mérkőzésünkön még Dárdai Pál vezette a válogatottat, aki 2014-ben vette át a csapat irányítását. A feladatot ideiglenesen vállalta, mert közben a Herta BSC U16-os csapatának az edzője is volt. Románia ellen vezette először a csapatot és idegenben sikerült döntetlent elérnünk (1-1). Közben a Hertában kinevezték a "nagy csapat" edzőjének és nem járultak hozzá, hogy továbbra is párhuzamosan végezze a magyar válogatott irányítását is. Így erre a mérkőzésre már új kapitány állította össze a csapatot.
Bernd Strock játékosként a Bochum és a Borussia Dortmund csapatában játszott (utóbbival kupát nyert 1989-ben). 1996 óta dolgozik edzőként. 2007-ig német csapatok másodedzője volt. 2008-2012 között Kazahsztánban dolgozott, majd a görög Olympiakosnál töltött két évet. 2015-ben vette át a magyar U21-es csapat irányítását, szeptemberben pedig szövetségi kapitány lett.
A selejtező csoportunkban hat mérkőzés után Románia áll az élen 14 ponttal, majd Észak-Írország következik 13 ponttal és a harmadik helyen mi állunk 11 ponttal. Feröernek 6, Finnországnak 4, Görögországnak 2 pont jutott.
A görögök gyenge szereplés megnyitotta az utat előttünk. Lehetőségünk nyílt, hogy kijussunk az Európa bajnokságra. Ehhez vagy a csoport első két helyének egyikén (erre azért kevés az esély) vagy a harmadik helyen kell végezni. A legjobb harmadik továbbjut, a többi harmadik pedig oda-visszavágó alapon pótselejtezőt játszik.
Bár a román csapat vezeti a csoportot és veretlen, de ezzel együtt a selejtezők alatti teljesítmény tekintetében nem volt nagy különbség a két csapat között. Hozzáértők szerint a jelenlegi román válogatott az elmúlt harminc év leggyengébb csapata.
Csapatunkban Juhász és Elek játéka volt kérdéses, de mind a ketten rendbe jöttek. Nálunk Gera nem léphet pályára két korábbi sárga, Korcsmár pedig sérülés miatt, míg a vendégeknél Stancu, Marica és Gardos betegek, Pintilii eltiltott.
Egyik ország klubcsapatai sem szerepelnek az európai kupákban.
Románia a FIFA ranglista hetedik helyén áll.
A találkozó első eseménye egy román szabadrúgás, amit mintegy 30 méterről végezhettek el a vendégek. A labda a bal felső mellett hagyta el a pályát. Két perc múlva Dzsudzsák jut szabadrúgáshoz és nagyjából ugyan úgy jár el, ahogy az imént a vendégek. Ettől kezdve a román csapat veszi át az irányítást. Legalábbis a pályán. A nézőtéren a szurkolók lelkesedésére nem lehet panasz. Az erős román labdabirtoklási fölény nem jelen valódi veszélyt a kapunkra, bár a tizenkettedik percben Sânmărtean jobboldali szöglete szállt a kapunk elé, amit végül Grigore csak visszafejelni tudott. A következő percek számunkra is hoztak egy-egy majdnem helyzetet, de a beadások vagy magasak voltak, vagy elfejelték a labdát.
A huszonegyedik percig nem igen történik semmi. A csapatok küzdenek, a labda a játékidő kétharmadában a vendégek birtokában van. Keșerü végre lövésre szánja el magát, a nagyjából 20 méterről leadott lövés kellemetlenül pattan meg a balra vetődő Király előtt, de veszélyt nem okoz. Ez volt az első valamire való lövés.
Ezután is tart a vendég fölény, de a harminckettedik percben végre egy magyar támadás lövéssel fejeződik be. Leandró indítja Nikolicsot, aki erősen kisodródva próbálkozik lövéssel, úgy tíz méterről, de nem találja el a kaput. Négy perc múlva végre egy valóban szép és veszélyes magyar megmozdulás! A baloldalon pattogó labda Szalai elé kerül, aki meglátja a rést a kapu felé és miután egyet hagyja pattanni, már rá is tűzi. A huszonöt méterről megküldött labda egyenesen tart a jobb felsőbe, de a román kapusnak sikerül bravúrt bemutatnia.
Mintha valami jel lett volna ez a lövés. Ettől kezdve kiegyensúlyozottabbá vált a labdabirtoklás, talán még a játék irányítását is átvettük. Három perccel a félidő vége előtt még Stieber próbálta kiugratni Nikolicsot és csak a kapus szemfülességének köszönhető (aki lábbal hárított), hogy ez nem sikerült.
A második félidő egy Tőzsér szabálytalansággal kezdődött, ami sárgát ért, így játékosunk a következő mérkőzést ki kell, hogy hagyja. Négy perccel a kezdés után egy gyenge Torje próbálkozást csíp el Király a jobb sarok előtt. Az ötvenegyedik percben Dzsudzsák kapu elé emelt szabadrúgását Guzmics fejeli hat méterről a jobb felső fölé.
Gyúrja egymást a két csapat. Nincs látványos játék és lendületes támadások, de az tény, hogy küzdelem az van. Az ötvenkilencedik percben egy védelmi hiba miatt alakul ki veszély a kapunk előtt. Guzmics engedi haza a labdát röviden, így Királynak meglehetősen nehezen sikerül tisztáznia. A következő percekben nem változik a játék képe, talán csak annyit, hogy egyre több a hiba, mind a két oldalon. A szórványos román támadások talán kicsit veszélyesebbek, de hatvanadik percben Fiola Torje elől tisztáz, majd Leandro állítja meg a román csatárt. Amikor pedig lövéshez jutnak, mint Keșerü a Hatvankilencedikben, akkor a kapu fölé száll a labda.
A hetvenkilencedik percben ismét Torje kavarja meg a védelmet, majd húsz méterről a jobb alsó felé küldi a labdát, amit végül Királynak sikerül kiütnie.
Ezután a találkozó végéig nem változik semmi. A két csapat igyekszik elkerülni, hogy a másik támadni tudjon. Ebben az igyekezetben ki is merül mind a két válogatott összes energiája.
Annak ellenére, hogy valójában a döntetlen eredmény volt a legvalószínűbb, mégis némi meglepetést okozott számomra a 0-0. A játék képe küzdelmes volt. Elsősorban a románok uralták a játékot (közel 60%), de ez sokat nem jelentett, mert a valójában veszélyt nem jelentettek. Helytálltunk, de veszélyt mi sem jelentettünk.
Küzdelem volt, de én hiányoltam a labdarúgást, az ötletességet, a váratlan, kreatív megoldásokat.
Végülis a minimális célt elérte a csapat. Szereztünk egy pontot. Már az ötödik egymásutáni mérkőzés, ahol nem kaptunk gólt. Ilyen még nem volt a válogatott történetében. (Igaz talán jobban örültünk volna ha 2-1-re győzünk, tehát kapunk egy gólt, mint ennek a 0-0-nak.)
Csoportunkban az Észak-Írek nyertek, így átvették a csoportelsőséget 16 ponttal, második Románia 15, harmadik Magyarország 12 ponttal.
A mérkőzés megerősítette bennem azt a hitet, hogy csapatunk számára a harmadik hely a reális.
Következik Észak-Írország! Ők jönnek hozzánk!
***
Csak részben foci, de hozzátartozik a mérkőzéshez.
A migránsok (használjuk inkább ezt a szót, mert a bevándorlók félrevezető kifejezés, hiszen azt sugallja, mintha nem csak hogy bejöttek az országba ezek az emberek, de itt is akarnának maradni) miatt a sajtó keveset foglalkozott a mérkőzés körüli eseményekkel. Egy 1500-2000 fős tömeg a mérkőzés előtt és után is támadták a rendőröket. Garázdaság rongálás miatt ötvenegy embert állított elő a rendőrség. A rendfenntartók közül 23-an sérültek meg és könnygázt, vízágyút is bevetettek. Ez egy délután és este eredménye. A migránsok többen vannak és már hetek óta érkeznek és mennek (mennének) de nem is hasonlítható össze a viselkedésük ennek a csoportnak a viselkedésével és ilyen mérkőzések rendszeresen vannak...