Svédország
2:0 | ||
(0:0) |
Magyarország
Időpont: | 2010.09.03. | Helyszín: | Stockholm, Rasunda-stadion |
Vezette: | Atkinson, angol | Nézőszám: | 32300 |
Isaksson Andreas
Lustig Mikael
Mellberg Olof
MajstoroviÄ Daniel
Safari Behrang
Svensson Anders
Wernbloom Pontus
Elmander Johan
Toivonen Ola
Bajrami Emir
IbrahimoviÄ Zlatan
Király Gábor
Lázár Pál
Juhász Roland
Lipták Zoltán
Laczkó Zsolt
Vadócz Krisztián
Elek Ákos
Koman, Vladimir
Gera Zoltán
Dzsudzsák Balázs
Rudolf Gergely
Szövetségi kapitány: Egervári Sándor
Góllövők: Wernbloom/51 , Wernbloom/73
Cserék: A. Svensson -> Källström /33 , Dzsudzsák Balázs -> Huszti Szabolcs /45 , Isaksson -> Wiland /45 , Elmander -> S. Larsson /49 , Elek Ákos -> Priskin Tamás /59 , Rudolf Gergely -> Hajnal Tamás /82
Kiállítások: nem volt kiállítás Kommentár:
Megkezdődnek az EB-selejtezők. Ezen az első mérkőzésen a kapitány szeretett volna meglepetést okozni - persze a győzelem igazi szenzáció lenne, de a döntetlenre szükség lenne a továbbjutáshoz. A csoportban szerepel még Hollandia, Finnország, Moldova, San Marino. Nálunk Gera Zoltán, aki hosszabb kihagyás után szerepel - az új kapitány hívására - ismét a válogatottban (az ezt megelőző mérkőzésen már játszott), a svédeknél hasonló helyzetben van Ibrahimovic.
Svédországgal már negyvenkétszer játszottunk. Náluk éppen ötvenöt éve tudtunk nyerni, de annak is tizenöt éve, hogy itthon legyőztük őket.
Elsősorban a biztos védekezésre készültünk fel és a kezdő felállás szerint (az előző kapitány idején oly sokat kritizált) egycsatáros támadósorral próbáltuk bevenni a kaput. A svéd csapat friss kapitánya is meglepetést okozott Ibrahimovic új szerepkörével. Nem csatárként, hanem irányító középpályásként tette a csapatba. Ez a számunkra nem volt rossz előjel, hiszen a legutóbbi két találkozónkon éppen az ő, utolsó percekben rúgott góljaival tudtak legyőzni bennünket.
Már a kezdéskor látszott a hazai csapaton, hogy nagy lelkesedéssel játszanak. Az első kapuközeli lövés mégis a mi nevünkhöz fűződik. Gera betört a tizenhatoson belülre, a védők szerelték, a kipattanót Elek lőtte fölé. Egyébként sem játszottunk ijedten, de alapvetően a svédek irányították a játékot és sokkal többet birtokolták a labdát. Király a hetedik percben védett először, Elmander fejesét fogta. A továbbiakban is hazai támadásokkal telt az idő, de az első veszélyes akciójukra a tizenkilencedik percig kellett várniuk. Ibrahimovic ügyesen indította a tizenhatosra befutó Toivonent, aki zavartalanul lőhetett, Király azonban elcsípte a középre célzott lövést. Ezután húsz percen keresztül hol az egyik, hol a másik csapat rohamozott de mindegyik próbálkozás célt tévesztett, vagy elakadt a védelmeken. Nekünk is voltak helyzeteink. Gera a huszonkettedik percben csak fél méterrel fejelt fölé, a huszonkilencedikben Vadócz távoli bombája kerülte el kicsivel a kaput. A harminckilencedik percben ajtó-ablak helyzetet teremtettek a hazaiak. Kallström és Bajrami összjátéka után Ibrahimovic kapott százszázalékos helyzetben labdát, de nem sikerült jól eltalálnia és mellé lőtt. A vége előtt még két helyzetet úsztunk meg. Kallström szabadrúgását Király remek vetődéssel ütötte ki, majd Elmander a jobb oldalon futott el. Pontos labdát adott Ibrahimovicnak, aki az ötösről a kapu fölé lőtt.
A szünetben lebonyolított cserék közül talán Dzsudzsák az egyik legaktívabb magyar lecserélése az érdekes. Többen sérülésre tippeltek de kiderült hogy a kapitány elégedetlen volt vele nem védte megfelelően az oldalát. A második félidő hatodik percében az egészen frissen becserélt Larsson a jobb oldalon elhúzott Laczkó mellett középre emelt pontosan az érkező és védője mellett felugró Wernbloom fejére ahonnan a labda a kapunkba vágódott. (1-0)
Öt perc múlva Koman jó tíz méterről az oldalhálóba lőtte a magyar csapat utolsó helyzetét. A mérkőzés hátra lévő idejében már csak a hazai csapatnak voltak helyzetei. Még félórával a mérkőzés vége előtt próbálkozott a kapitány azzal a megoldással, hogy az egycsatáros játékról kétcsatárosra álltunk át Priskin behozásával, de ez már nem javította a játékunkat. A svédek nyugodtan és pontosan passzolgattak, több lövéssel próbálkoztak. Ezek többnyire nem voltak igazán veszélyesek. Ám Ibrahimovic hatvanhetedik percben elvégzett szabadrúgásának hárításához Királynak bravúrra volt szüksége. A hetvenharmadik perc pedig meghozta a következő gólt. Szögletet íveltek be a jobb oldalról. Wernbloom ismét magasabbra ugrott, mint a védők és fejelni is tudott - ám a labda a keresztlécről pattant vissza a játéktérre, pontosabban a fejelő lábára aki könnyedén továbbította a kapuba. (2-0)
A hátralévő időben érdemleges már nem történt. A svédek elégedettek voltak, mi pedig fáradtak.
Bár a találkozó első félidejében még álltuk a sarat, mégis igaz, hogy tulajdonképpen még az egy pontra sem volt reális esélyünk. Bár a mérkőzés előtt rosszul eshetett, de igaznak bizonyult a svéd szövetség elnökének a mondata, miszerínt: „Ha nem vernénk meg Magyarországot, az az albánok elleni döntetlennél is nagyobb csalódás lenne.” Érthetetlen és a később látottak alapján elhibázott döntés volt Dzsudzsák lecserélése. A második félidő legtöbb támadása az ő oldalán futott. Amíg pályán volt jobb volt a védekezés és a támadás is. A kapitány szerint egy "kis csibészség" volt az, ami nálunk hiányzott, a svédeknél pedig megvolt és ezért győztek. Ha csak ennyi lenne a különbség... Hivatalos statisztikák szerint egyetlen olyan lövésünk sem volt, ami eltalálta volna a kaput....