Magyarország
3:2 | ||
(0:1) |
Görögország
Időpont: | 2008.05.24. | Helyszín: | Budapest, XIV. ker., Puskás Ferenc Stadion |
Vezette: | Blom, holland | Nézőszám: | 7000 |
Fülöp Márton
Szélesi Zoltán
Vanczák Vilmos
Juhász Roland
Lőw Zsolt
Dárdai Pál
Vadócz Krisztián
Gera Zoltán
Hajnal Tamás
Dzsudzsák Balázs
Huszti Szabolcs
Nikopolidis Antonios
Seitaridis Georgios
Kyrgiakos Sotirios
Dellas Traianos
Torosidis Vasilis
Antzas Paraskevas
Basinas Angelos
Katsouranis Kostas
Charisteas Angelos
Gekas Theofanis
Amanatidis Ioannis
Szövetségi kapitány: Erwin Koeman
Góllövők: Amanatidisz/45 , Dzsudzsák Balázs /47 , Juhász Roland /59 , Vadócz Krisztián /62 , Liberopulosz/91
Cserék: Nikopolidis -> Halkias /23 , Gekas -> Jannakopulos /45 , Amanatidis -> Samaras /45 , Dellas -> Papacoglu /67 , Basinas -> Liberopulos /78 , Hajnal Tamás -> Orosz Péter /83 , Gera Zoltán -> Koltai Tamás /89
Kiállítások: nem volt kiállítás Kommentár:
Az előző mérkőzésen még más vezette a nemzeti tizenegyet. A csapat rendkívül tartalékosan állt fel és nagyon rossz teljesítményt nyújtott.
A mérkőzés után Várhiditől beszámolót kért az MLSZ a vereség okairól. Ez érthető is... vagy talán nem teljesen. Nehéz számonkérni azt a kapitányt, aki nem is igazán kapitány, hiszen csak azért maradt "beugróból" kicsit hosszabban a poszton, mert az MLSZ elnökségének nem sikerült külföldi "kapitánynak valót" találnia, aki el is vállalta volna a pozíciót. Ezt januárban is megerősítették. Így azért a játékosok hozzáállását is nehéz kritizálni...
Mostanra már találtak külföldit Erwin Koeman személyében. Jellemző, hogy az elnökségi ülésen, ahol a döntés született, az előzetes napirendi pontok között nem szerepelt szövetségi kapitány választása, cseréje. Azután az egyebek közé beszavazták a kérdést és döntöttek is: május 1-től Erwin Koeman a magyar válogatott új szövetségi kapitánya. A holland testvérpár közül ő az idősebb. Harmincegyszer volt válogatott és két gólt szerzett középpályásként. Edzőként? Nos, igazán kiemelkedő eredménye nincs. Legtovább Rotterdamban a Feyenoordnál dolgozott, két évet először bronzot szereztek, azután meg hetedikek lettek. Ekkor távozott és azóta, egy éve, nem dolgozott. Ja, és a Feyenoordnál az első döntései közé tartozott, hogy az addig elsőszámú kapusról kijelentette, nem számít rá. A kapust Babos Gábornak hívják.
Nos... nézzük ezt a találkozót, az új kapitány vezette válogatott első találkozóját.
Az első ellenfél az Európa-bajnoki szereplésre készülő, aktuálisan még Európa-bajnok Görögország. Jól fut nekik a szekér, hiszen legutóbbi hét mérkőzésüket megnyerték. Még nincs fél éve, hogy utoljára játszottunk velük, akkor a selejtezők során 1-2 arányban vereséget szenvedtünk.
A találkozó kezdetén nem látszott a görög játékosokon, hogy ez a kontinens viadal előtti utolsó találkozó és talán az itt mutatott játék dönthet majd, hogy ki utazik. Kényelmesen, sőt talán inkább enerváltan kezdtek. A mieink egy kicsit vártak, de mivel nem jöttek a vendég rohamok, ezért támadni kezdtünk. A hatodik percben már kapura lövésünk is volt. Gera tizenkét méteres próbálkozása akadt el egy védőn. A vendégek első támadására a tizenkettedik percig kellett várni. Ekkor Szeitaridisz iramodott meg, beadott, de végül szöglet lett az akcióból. Az első helyzet a huszadik percben adódott. Szélesi-Dárdai összjáték után, a középre adott labda a szabadon felejtett Huszti felé szállt. Sajnos a fejeshez nem tudott elég magasra emelkedni, így a labda mellé szállt. Öt perc múlva már igazi gólveszélyt is kialakítottunk. A pálya közepén Dárdai szerzett labdát, meglódult, azután huszonöt méterről rá is tűzte. A görög portás nagy bravúrral hárított.
Egyértelműen mi irányítottuk a játékot. Egyre-másra dolgoztuk ki a helyzeteket, de az utolsó pillanatokban sikerült a görög védelemnek menteni, vagy legalább a labda útjába kerülni. Ha csatáraink ügyesebbek, koncentráltabbak, vagy legalább szerencsésebbek, több gólt is szerezhettünk volna. A vendégek továbbra sem találták saját magukat. Alig-alig jutottak el a kapunkig. Annál is meglepőbb volt, hogy megszerezték a vezetést.
Baszinasz Gekaszt kereste átadásával a kapunk előterében, de a csatár nem találta el a labdát, ami így Vanczák elé került, aki felszabadítani igyekezett. A lövése azonban lecsorgott és Amanatidis lecsapott rá, majd tíz méterről gurította a kapunkba. (0-1)
A második játékrész kezdetekor nem vártunk semmire. Az első akciónkból egyenlítettünk. Gera a jobb oldalon tört előre, majd a tizenhatostól vissza tette a középen érkező Dzsudzsáknak, aki egyet igazított és tizennyolcról a bal alsóba bombázott. (1-1)
A görögöket megzavarta a gyors gól. Egyébként, a vezető gól ellenére is nagyon gyengén játszottak, most pedig teljesen tehetetlennek látszottak a magyar támadásokkal szemben. Nagy fölényben játszottunk és lendületes támadásokat vezettünk. Csak idő kérdése volt az újabb gól. Nem kellett rá még negyedórát sem várni. A görögök a saját térfelük közepe táján szabálytalankodtak Gerával. A szabadrúgást az oldalvonal mellől Huszti emelte a kapu elé, ahol Juhász mindenki fölé emelkedett és mintegy tíz méterről a jobb felsőbe bólintott. (2-1)
Nem akármilyen fordulat! ...és még nem volt vége! A vendég csapat teljesen szétesett. Ismét szabadrúgás és ismét Huszti, de most szöglettel felérő helyről. A szépen beívelt labdát a hosszúról, az alapvonal közeléből Hajnal fejjel tette középre a bevetődő Szélesi elé. Halkiasz, közvetlenül a gól vonal elől, bravúrral menteni tudta a tízméteres fejest, de a kipattanóból Vadócz közeli passza már a hálóban kötött ki. (3-1)
Mintha ébredeztek volna a görögök. Két perccel a gól után kis híján betaláltak. Kacuranisz jobbról adott be pontosan a hosszún emelkedő Dellasz fejére. A labda a bal felső sarkon csattant. A kipattanó Szamarasz elé került, de ő nem találta el a labdát. A kontrából Hajnal került helyzetbe, de a tizenkét méteres lövés elakadt egy védőben. (Éppen az imént kapura fejelő Dellaszban.)
Egy perc múlva Huszti Gera passzából betalált a vendégek kapujába, de a találat les miatt érvénytelen volt. Még csak öt perc telt el a gól óta, de már megint magyar helyzet. Most Hajnal gondolta úgy, hogy hiába van huszonöt méterre a kaputól, megpróbálkozik egy lövéssel. Léc alá tartó bombáját Halkiasz csak nagyon nagyot nyújtózva tudta fölé tolni. Négy perc múlva Hajnal ismét próbálkozott. A Husztitól kapott labdát huszonkét méterről a jobb alsó felé küldte és csak néhány centit tévedett.
A görögök már nem enerváltak voltak, mint a mérkőzés elején, hanem idegesek és durvák is. Előbb Szélesi került a földre Szamarasz jóvoltából a nyolcvanötödik percben, majd Huszti, aki a jobb oldalon megiramodó Orosztól kapott labdával már a tizenhatoson belül járt. A játékvezető sípja azonban mind a kétszer néma maradt. Sőt az utolsó percben is, amikor meg Orosz lábát kaszálták el a védők. Még így is nagy helyzet lett belőle, mert a labda a frissen beállt újonc, Koltai elé került, aki a bal sarok mellé gurított.
A hosszabbítás első percében azután egy görög szabadrúgásból felívelt labda kanyarodott a kapunk elé. A védők már nem koncentráltak megfelelően, így Liberopulosz szabadon fejelhetett és öt méterről be is vette a kaput. (3-2)
A győzelem komoly siker és a játék a második félidőben egészen fantasztikus volt. Persze ez csak az első találkozó. Még nem tudni, hogy a sikerből mennyi az, ami már az új kapitány, az új válogatott munkájának eredménye. Vagy csak fellángolás, esetleg a görögök kritikán aluli szereplése. Minden lehet. Lássuk a további mérkőzéseket és bízzunk... megint...