Előző 310. Világbajnoki elődöntő (5. VB Svájc) Következő

4:2
(1:0)
Uruguay

Időpont: 1954.06.30. Helyszín: Lausanne, Olympique de la Pontaise-stadion Térkép
Vezette: Griffiths, Walesi Nézőszám: 50000

Szövetségi kapitány: Sebes (Scharenpeck) Gusztáv

Góllövők: Czibor Zoltán /14 , Hidegkuti Nándor /47 , Hochberg/76 , Hochberg/86 , Kocsis Sándor /112 , Kocsis Sándor /117

Cserék: nem volt csere

Válogatottunknak elég sok problémával kellett szembe néznie a mérkőzésre készülve. Puskás  után most már Tóth II.  helyettesítését is meg kellett oldani a csatársorban (mindketten sérültek voltak). Szerencsére Bozsiko t az előző mérkőzésen történt kiállítása miatt nem tiltották el, mert végülis elfogadták, hogy gyakorlatilag vétlen volt az esetnél. A játékosokra fizikailag és pszichikailag is nagy nyomás nehezedett a két előző találkozón. Most pedig a világbajnoki cím védőjével, a kétszeres világbajnokkal kellett szembenézniük. Tudták azt is, hogy az uruguayiak nem csak saját csapatukért hanem, miután Brazília kiesett, dél-amerika tekintélyének megvédéséért is küzdeni fognak. Ismét alapos lelki és taktikai felkészítés folyt. A mérkőzés napján végig esett az eső és játékosaink úgy gondolták a csúszós talaj nekünk kedvez.
Sokaknak volt az a véleménye, mint az uruguayi csapat orvosának, Juan Carlos Bracce-nak: "Szeríntem ez a mérkőzés lesz a világbajnokság döntője."
A pályát ismét nagyon sok dél-amerikai szurkoló vette körbe, hiszen az uruguayiak mellett természetesen most is ott voltak a brazilok.

Nézzük a találkozó eseményeit.
Mind a két csapat vállát nyomta a ránehezedő felelősség súlya. Ennek volt az eredménye a kezdeti idegesség kapkodás. Már az első pillanatoktól futottak ugyan gyönyörű támadások, de a védelmek időben avatkoztak be és tisztázni tudtak.
14.perc: Palotás , Hidegkuti , Kocsis  volt a labda útja. ő fejjel tette Czibor  elé, aki vagy húsz méteren keresztül vágtatott előre, majd hat-hét méterről gyenge lövést küldött kapura. A lövés olyan volt, mintha lecsúszott volna, mindenki erősebbre számított. Talán maga a kapus is és a lapos, pattogó labda kicsit meglepte. Későn vetődött és a labda a kapu bal sarkába került. 1-0
A gól végre megnyugtatta játékosainkat és könnyedébben, folyamatosabban kezdett működni a gépezet. Szép támadások bontakoztak ki mind két oldalon, de a védelmek kiválóan dolgoztak.
Szünet után nem vártunk semmire, nagy iramban kezdte a játékot csapatunk.
47.perc: Budai II.  Bozsik  pontos labdájával tört előre. Az alapvonal közeléből beadott, de Martínez bele tette a lábát. A labda magasan felpattant és a kapu jobb sarka felé szállt. Carvallo és Máspoli egymásra vártak, a támadást követő Hidegkuti  viszont nem tétovázott, háromméteres előrevetődéssel a kapuba juttatta a labdát. 2-0
Most már a legtöbben a közönség soraiban biztosra vették a magyar csapat győzelmét. Sajnos így tett a pályán csapatunk is. Csakhogy az uruguayiak nem úgy viselkedtek, mint az előző találkozón a brazilok. ők nagy akarással, rendkívül fegyelmezetten és iszonyatos iramot diktálva játszottak tovább.
76.perc: Schiaffino remek labdával ugratta ki Hochberget, aki a kifutó Grosics  mellett 12 méterről a jobb alsó sarokba lőtte a labdát. 2-1
A dél-amerikai csapatot nagyon "földobta" a gól. Változatos játék következett és az idő is gyorsan fogyott. Már csak pár perc volt hátra, ráadásul az "uruk" a saját térfelükön jutottak bedobáshoz. A védelmünk megfeledkezett a szokásos óvattosságáról és nem fedezett le gondosan minden embert.
86.perc: A bedobásból az uruguayiak támadásba lendültek. Soutohoz került a labda, aki a befutó Hochberg elé tette. Grosics  kifutott, de nem érte el a labdát. A védőink közbe avatkoztak, de a labda ismét Hochberg elé került. Most 10 méterről lőtte kapura és Lóránt  fölött talált a hálóba. 2-2
A szabályok értelmében most 2*15 perc hosszabbítás következett!
Természetes, hogy a pihenő időben a magyar játékosok voltak rosszkedvűbbek, hiszen biztos győzelmet engedtek ki a kezükből. Az uruguayiaknak viszont erőt adhatott az egyenlítés. Nem volt egyszerű feladat fiainkba lelket verni, a rendelkezésre álló pár perc szünetben felkészíteni őket a hátra lévő, mindent eldöntő félórára.
Amint megkezdődtek a hosszabbítás percei az uruguayiak nagy lendülettel kezdtek támadni. Gólhelyzetet is sikerült kialakítaniuk, de ezt sikerült hárítanunk. Fokozatosan válogatottunk kezébe került a kezdeményezés. Az első tizenöt perc után még mindig döntetlen volt az eredmény. Következett a mindent eldöntő negyedóra.
112.perc: Hidegkuti  szöktette Budai II.- t, aki a labdával előre tört. Az alapvonalról beívelt, a kaputól öt méterre várakozó Kocsis hoz. Kocsis  magasra emelkedve fejelt a bal alsó sarokba. 3-2
117.perc: Most Bozsik  ívelt előre a kaputól hat méterre álló Kocsis hoz, aki ismét fejjel juttatta a bal sarokba az újabb gólt. 4-2

A magyar öltözőben leírhatatlan volt az öröm. A hatalmas feszültség, ami a játékosokat nyomta, most hírtelen felszabadult, de csak nehezen tudott oldódni. Grosics  elájult, többen képtelenek voltak vacsorázni.
Most a dél-amerikaiak sem verekedést provokáltak, hanem az uruguayiak hihetetlen sportszerűségéről bizonyságot téve csapatuk kapitánya látogatta meg a magyar labdarúgókat és szó nélkül kezet szorított minden játékossal. Egyébként is az egész mérkőzésre a rendkívüli sportszerűség volt a jellemző.

Uruguayi vélemények a mérkőzésről.
Luis Troccoli, az uruguayi csapat vezetője: "Drámai küzdelemben meg kellett hajolnunk ellenfelünk nagyobb tudása előtt."
Andrade, az uruguayiak egyik legjobbja: "Még sohasem játszottam ilyen erős ellenfél ellen. Csodálatosan játszanak a magyarok."