Magyarország
2:7 | ||
(2:2) |
Svédország
Időpont: | 1943.11.07. | Helyszín: | Budapest, Üllői út |
Vezette: | Mies, Német | Nézőszám: | 39000 |
Tóth György
Mészáros Ferenc
Szabó György
Kispéter Mihály
Sárosi III. (Stefancsics) Béla
Nagy II. András
Egresi (Englerth) Béla
Sárosi (Stefancsics) György dr.
Szusza Ferenc
Zsengellér Gyula
Tóth III. Mátyás
SjÜberg
H. Nilsson
S. Andersson
Emanuelsson
Grahn
Nyberg
G. Green
G. Nordahl
H. Carlsson
S. Nilsson
Szövetségi kapitány: Vághy Kálmán
Góllövők: H. Carlsson/15 , Szusza Ferenc /22 , Nyberg/42 , Szusza Ferenc /45 , S. Nilsson/46 , Nordahl/53 , G. G. Nordahl/71 , Nilsson/75 , Nyberg/87
Cserék: Ödehn -> Holmquist /30 , Szusza Ferenc -> Sárvári (Spielmann) Ferenc /37
Kiállítások: nem volt kiállítás Kommentár:
Az első mérkőzésen otthonukban sikerült legyőzni a svédeket, ezért most mindenki bizakodik. Akkora ez a bizaokdás, hogy még Horthy Miklóst (aki nem volt éppen foci rajongónak mondható) is kicsábítják a mérkőzésre. Arról valahogy elfeledkeztek a nagy bizakodás közepette, hogy az a győzelem egy svéd öngóllal született meg. Az is érthetetlen, hogy miért nem az akkor győztes csapat játszott. Kimaradt Sárvári-Spielmann , Bodola , Olajkár II. , pedig mindegyikük jól bevált. Sőt Szusza sem került volna a csapatba, de a közvélemény nyomása akkora volt, hogy végül nem lehetett kihagyni. Sárosi György dr .-nak ez a találkozó volt a válogatottban a búcsúfellépése.
Volt felkészülés is. Edzőtáborozás, három edzés.
A pálya talaja sáros, sikos volt.
A találkozó kezdete után a svédek támadtak a csatáraik majdnem akadálytalanul vezethették támadásaikat. A kellemetlen talajon a védőink nem tudtak érvényesülni. Vagy leragadtak, vagy csak csúszkáltak. Negyedóra elteltével egy szöglet utáni kavarodásban a vendégek a vezetést is megszerezték. Nem kellett azonban sokat várnia a szurkolóknak és a nyomásukra a csapatba került Szusza egy nagyszerű fejessel kiegyenlítette az állást. Látták a vendégek is, hogy ez a 19 éves fiú a legveszélyesebb csatárunk és ettől kezdve jobban vigyáztak rá. Előszőr fejenrúgták, majd Emanuelsson olyan erővel "támaszkodott meg" a fején, hogy még a bőr is lejött a homlokáról. A félidő második részében sérülése miatt le is kellett mennie a pályáról, de öt perc múlva már újra a küzdelembe vetette magát, a fején egy hatalmas kötéssel. Éppen amikor visszatért a pályára a svédek ismét vezetéshez jutottak. A következő támadásnál azonban Zsengellér től Szusza kapja a labdát és még éppen a szünetet jelző játékvezetői sípszó előtt okosan becsúsztatja a svéd kapuba. A második félidőben már a fiatal középcsatár sem olyan aktív, mint addig. De el is fáradhatott, hiszen az első félidőben szinte egyedül kellett cipelnie a csapatot és a sérülése is komolyan akadályozta. Fejjel már nem nagyon mert a labdához érni. Még így is ő az egyetlen aki próbálkozott, aki hajtott, aki küzdött, aki lőtt. De csapat nélkül... Válogatottunk sok hibával, lendület és energia nélkül, szinte megadó lemondással játszott, miközben a svédek sorra rúgták a gólokat. A közönség egy ideig próbálta lelkesíteni, előre hajtani a játékosokat, azután szitkozódott, füttyült, majd elment. A találkozó végére jó ha feleannyian voltak a stadionban mint az elején.
A svédek alaposan visszavágtak a szeptemberi vereségért. A magyar foci egyik legsúlyosabb kudarca. Egyetlen pozitívuma volt csak ennek a 90 percnek: Szusza élete egyik legjobb játékét nyújtotta. Ám mint tudjuk: egy fecske nem csinál nyarat.
Két nappal a mérkőzés után a szövetségi kapitány is, ahogy a nézők egy része a találkozón, elhagyta a helyét.